Add to wishlist
UGS : 108105397 Catégorie : Laptops
Description
Summary
The Next Evolution of Gaming, The Acer Nitro 16 gaming laptop with DLSS 3 gives you all the latest tech, so you can chat, browse, stream, edit, record, and play without skipping a beat. Fire it up and go full throttle courtesy of its 13th Gen Intel® Core™ processor and NVIDIA® GeForce RTX 4050 laptop graphics. The picture-perfect 16-inch WQXGA display with up to a 165Hz refresh rate supports NVIDIA Advanced Optimus and NVIDIA G-SYNC™ technology. Add in ample cooling, a 4-zone RGB keyboard and you can see why the Nitro 16 is a knockout hit for gamers of every level!
Features
  • Explore games in greater detail with the sharp visuals of a 165Hz 16” FHD IPS display
  • Better audio delivers a competitive edge as well as a more immersive experience through dual 2W speakers. With DTS:X® Ultra, sounds are clear
Produits similaires
-30%
Compare
Laptops
Add to wishlist
Ajouter au panier
Quick view
-35%
Laptops
Ajouter au panier
Quick view
-30%
ASUS TUF Gaming F17 FX706HFTB51CBCA 17.3″ 144Hz Gaming Laptop with Intel® i5-11400H, 512GB SSD, 16GB DDR4, GeForce RTX 2050 & Windows Home 11 – Graphite Black
-35%
-30%
-35%
-40%
-25%